رئیس سازمان امور عشایر ایران: توزیع نهاده دامی در بین عشایر رشد ۴۰ درصدی داشته است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: توزیع نهاده‌ دامی در بین عشایر رشد ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد و از ۵۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۹ به ۷۲۰ هزار تن در سال ۱۴۰۰ رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره امور عشایر استان یزد به نقل از سازمان امور عشایر ایران، عباس پاپی‌زاده در سفر به استان اردبیل و بازدید از طرح‌های عشایری خلخال با بیان اینکه توزیع نهاده‌ دامی در بین عشایر رشد ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد، گفت: در سال ۹۹ حدود ۵۰۰ هزار تن نهاده دامی در بین عشایر توزیع شده بود اما این میزان در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۲۰ هزار تن رسید.

وی با اشاره به تلاش برای کسب مجوز خرید تضمینی دام زنده از عشایر، افزود: سیاست خرید تضمینی دام عشایر از سوی سازمان امور عشایرسبب شد قیمت هر کیلوگرم دام زنده به ۶۴ هزار تومان برسد در حالی که تا مهرماه سال ۱۴۰۰ قیمت هرکیلوگرم دام زنده عشایر ۴۳ هزار تومان بود.

پاپی زاده با بیان اینکه پیگیری مجوز صادرات دام عشایر در دستور کار است، گفت: خرید دام عشایر با هدف صادرات منجر به افزایش قیمت دام زنده عشایر تا کیلویی ۷۵ هزار تومان شده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: قیمت خرید هرکیلوگرم دام زنده عشایر ۴۲ هزار تومان بود در حالی که قیمت آن در بازار بیش از این بود و مابه التفاوت آن‌ به جیب دلال‌ها می‌رفت که خرید دام از عشایر، منجر به کوتاه شدن دست دلالان و واسطه‌ها شد.

وی ادامه داد: افزایش قیمت خرید دام از عشایر باعث افزایش نرخ گوشت در بازار نشد و علی‌رقم متضرر شدن دولت برنامه‌ریزی‌ها این بود تا گوشت قرمز بدون افزایش قیمت به دست مصرف‌کننده برسد و نرخ خرید دام از عشایر نیز واقعی باشد و امیدواریم خرید دام مازاد عشایر ادامه داشته باشد.

پاپی زاده گفت: ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان اعتبار به صندوق­‌های اعتبارات خرد زنان عشایری اختصاص داده می‌شود و ۲٫۵ میلیارد تومان اعتبار نیز برای بهسازی راه‌های عشایری شهرستان‌های خلخال و کوثر در نظر گرفته شده است.

  نظرات