گفتگوی روزنامه ایران با رئیس سازمان امور عشایر ایران: امسال بودجه بخش عشایر ۱۰۰ درصد افزایش یافته است

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال بودجه بخش عشایری به طور میانگین ۱۰۰ درصد افزایش یافته و عشایر از اولویت‌های محرومیت زدایی دولت هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره امور عشایر استان یزد به نقل از سازمان امور عشایر ایران، عباس پاپی زاده رئیس سازمان امور عشایر ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایران اظهار داشت: نگاه دولت سیزدهم به عشایر نسبت به دولت‌های گذشته متفاوت است و در حال حاضر بخش عشایری جزو اولویت‌های محرومیت زدایی دولت است و شخص رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی بر این مسأله تأکید ویژه‌ای دارند.

وی افزود: مصوبات سفرهای هیأت دولت به استان‌ها نیز تغییر رویکرد دولت نسبت به عشایر را تأیید می‌کند.

پاپی زاده گفت: امسال خوشبختانه با نگاه ویژه دولت و همراهی مجلس، بودجه بخش عشایری به طور میانگین ۱۰۰ درصد افزایش یافته که البته در بعضی بخش‌ها مانند تأمین آب عشایری با رشد حداقل ۴۰۰ درصدی بودجه مواجه هستیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: انتظار می‌رود با این رشد بودجه در بخش تامین آب شرب و آب سیار و تخصیص اعتبارات، امسال بتوانیم تحولی در بازسازی و نوسازی ناوگان آبرسانی عشایری داشته باشیم.

وی اضافه کرد: با این اعتبارات همچنین می‌توانیم اقدامات چشمگیری برای ایجاد شبکه‌های آبرسانی در کانون‌های عشایری انجام دهیم و منابع آب را بازسازی کنیم.

پاپی زاده رشد مناسب بودجه ۱۴۰۱ بخش عشایری را نقطه عطف تحول در این بخش خواند و تصریح کرد: عشایر عزیز امسال می‌توانند نتایج ملموس و تغییر در زیرساخت‌های این بخش را ببینند.

افزایش بودجه راه های عشایری نسبت به سالهای قبل

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه عشایر معمولاً در مناطق صعب العبور، دور از امکانات و زیرساخت‌ها کوچ و زندگی می‌کنند، افزود: ما در کشور ۶۶ هزار کیلومتر ایلراه و راه عشایری داریم که در حد جاده خاکی هستند و در پایین‌ترین سطح استاندارد‌های حمل‌ونقل قرار دارند.

وی بیان داشت: خوشبختانه رشد مناسبی در بودجه ۱۴۰۱ برای ترمیم و بازسازی را‌ه‌های عشایری در نظر گرفته شده که قابل مقایسه با بودجه سنوات قبل نیست.

امسال آموزش و پرورش شاهد اتفاق‌های خوبی خواهد بود

عشایر با مشکلات زیادی در حوزه آموزش روبه‌رو هستند و همچنان در کانون‌های عشایری شاهد مدارس کپری و چادری با کمترین امکانات هستیم، رئیس سازمان امور عشایر ایران درخصوص سیاست این سازمان برای رفع مشکلات بخش آموزش و پرورش عشایر به روزنامه ایران اظهار داشت: متأسفانه شرایط بسیار نامساعدی در این بخش داریم و این در حالی است که در میان دانش‌آموزان مناطق عشایری، ما بچه‌های با استعداد زیادی داریم که این بخش نیز امسال شاهد اتفاق‌های خوبی خواهد بود.

وی افزود: امسال در بودجه ۱۴۰۱ با تفاهمی که با وزارت آموزش و پرورش داشتیم، ۱۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه این وزارتخانه به حوزه آموزش عشایری اختصاص می یابد و قطعاً این نوید را می‌دهد که جهش خوبی را در زیرساخت‌های آموزشی عشایر داشته باشیم.

ادامه سیاست خرید دام مازاد عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران درخصوص ادامه سیاست خرید دام زنده از عشایر به خبرنگار ایران توضیح داد: شرکت پشتیبانی امور دام در سال‌های قبل مسئولیت خود برای خرید دام زنده بویژه از عشایر را تا حدودی فراموش کرده ولی در سال گذشته اتفاق خوبی افتاد و این شرکت با خرید بخشی از دام عشایر توانست از ضرر بیشتر آنها جلوگیری کند.

وی گفت: قبل از ورود دولت برای خرید دام، عشایر هر کیلوگرم دام زنده را ۴۲ هزار تومان می‌فروختند ولی پس از آن این قیمت به ۷۵ هزار تومان رسید و دلالها نتوانستند دام عشایر را با قیمت کمتر بخرند.

پاپی زاده افزود: در سال جدید نیز با رایزنی‌های صورت گرفته امیدواریم این سیاست ادامه یابد و از سوی دیگر امسال راه صادرات برای دام عشایر باز است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران خاطرنشان کرد: صادرات دام عشایر برای کشور یک فرصت طلایی است زیرا می‌توان با صادرات هر کیلوگرم دام عشایر و با همان ارز معادل دو کیلوگرم دام زنده وارد کرد.

  نظرات