رئیس سازمان امور عشایر اولویت‌های سال ۱۴۰۱ را تبیین کرد: توسعه زنجیره تولید، گردشگری و صنایع دستی در مناطق عشایری در ۱۴۰۱

رئیس سازمان امور عشایر ایران توسعه زنحیره تولید، گردشگری، صنایع دستی و توجه به مسائل فرهنگی و فنآوری در حوزه عشایر را از اولیت‌های این سازمان در سال جدید عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره امور عشایر استان یزد به نقل از سازمان امور عشایر ایران، عباس پاپی زاده در دیدار نوروزی با مدیران، کارشناسان و کارکنان سازمان امور عشایر آغاز قرن پانزدهم و سال جدید را به جامعه غیور، زحمتکش و تولیدکننده عشایری کشور تبریک گفت و با قدردانی از زحمات کارکنان سازمان در خدمات رسانی به جامعه عشایری گفت: خوشبختانه با تلاش های خالصانه همکاران و حمایت های ویژه وزیر محترم جهاد کشاورزی خدمات قابل قبولی در سال ۱۴۰۰ به جامعه عشایری ارائه شد.

وی اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن توزیع نهاده دامی بیشتری در مناطق عشایری انجام شد که اثرات خوبی داشت و با وجود مشکلات ناشی از خشکسالی توانستیم بخشی از نیازهای عشایر عزیر را برطرف کنیم.

پاپی زاده با بیان اینکه با همکاری خوبی که بین دولت و مجلس اتفاق افتاد بودجه امسال نسبت به سال های قبل متفاوت خواهد بود، افزود: در سال ۱۴۰۱ در  بخش تامین زیرساخت های اولیه بخش عشایری مانند تامین راه و آب شرب گام های بلندی برداشته خواهد شد که نقطه عطفی در تاریخ خدمات رسانی به عشایر کشور خواهد بود.

وی گفت: به دلیل گستردگی محرومیت در مناطق عشایری، بودجه ای که اختصاص می یابد شاید ایده آل نباشد اما در حد توان تلاش می کنیم مشکلات عشایر را به حداقل برسانیم و امیدوارم در سال ۱۴۰۱ کار ارزشمند و یادگاری خوبی را در بخش عشایری کشور به یادگار بگذاریم.

نامگذاری امسال فرصتی برای نیل به اهداف حوزه عشایری

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان “سال تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین”، اظهار داشت: بخش اصلی فرمایشات مقام معظم رهبری موضوع تولید و تکیه بر تولید دانش بنیان  به خصوص تولید بخش کشاورزی بود که خوشبختانه در برنامه های تقدیمی مقام عالی وزارت هم همین محورها مورد تاکید جدی قرار گرفته که فرصت خوبی برای ما است تا با قدرت و حمایت بیشتری بتوانیم به اهدافی که برای بخش مولد عشایری ترسیم کرده ایم برسیم.

پاپی زاده گفت: ما سیاست گذاری و برنامه ریزی و نظارت را انجام می دهیم و بخش خصوصی در حوزه اجرا و پیشبرد برنامه ها به ما کمک می کند.

 

تبیین اولویت های سازمان امور عشایر ایران در ۱۴۰۱

رئیس سازمان امور عشایر ایران در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه باید در سال ۱۴۰۱ روی چند موضوع به صورت ویژه کار کنیم، اظهار داشت: تاکید ما در سال ۱۴۰۱ بر روی زنجیره تولید و حلقه های آن قبل از تولید و تامین و کیفی سازی نهاده های دامی، حین تولید و بعد از تولید و بازاریابی داخلی و خارجی و فروش محصولات عشایر است.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که امسال باید مورد توجه  قرار دهیم گردشگری و صنایع دستی عشایر است که ظرفیت های بسیار خوبی هستند اما تاکنون از این ظرفیت ها به خوبی استفاده نشده است.

پاپی زاده با بیان اینکه یکی دیگر از موضوعاتی که باید در سال جدید مورد توجه قرار گیرد پتانسیل های فرهنگی جامعه عشایری است، خاطرنشان کرد: ما یک بانک اطلاعات غنی در حوزه روستایی و عشایری داریم که اگر اینها را ثبت و ضبط نکنیم شاید در آینده از بین برود و واژه ها و فرهنگ بیگانه بر ما حاکم شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: مقام معظم رهبری همواره بر تقویت خرده فرهنگ ها تاکید می کنند و امیدوارم امسال بتوانیم زمینه لازم را برای ثبت و ضبط و مستندسازی فرهنگی اندوخته تاریخی کشور در حوزه عشایر قبل از اینکه از بین بروند فراهم نماییم.

وی توجه به فنآوری را از اولویت های دیگر سازمان در سال جاری عنوان کرد و گفت: با بسترسازی مناسب در حوزه فنآوری می توانیم خدماتی که به عشایر می دهیم را با نیروی انسانی و هزینه کمتر اما با کیفت بهتری ارائه دهیم.

استفاده از ظرفیت نوروز برای معرفی توانمندی های عشایر

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به سیاه چادرهای برپا شده در ورودی شهرهای کشور در ایام نوروز، گفت: امسال موضوع گردشگری نوروزی عشایر را نظام مندتر از سال های گذشته انجام دادیم و زحمات زیاد و کارهای خوبی انجام شد که تلنگری است مبنی بر اینکه بخش عشایری کشور ظرفیت عظیمی برای جذب گردشگر دارد.

وی با اشاره به بازدید خود از برخی از نوروزگاه های عشایری در ایام نوروز، گفت: بسیاری از مسافران به دلیل اینکه در چادرهای برپا شده توسط عشایر احساس امنیت می کردند، شب را در اطراف این چادرها اتراق می کردند که با توجه به  استقبال گسترده میهمانان نوروزی از نوروزگاه های عشایری می توان در این زمینه سرمایه گذاری خوبی را انجام داد و از این ظرفیت برای معرفی توانمندی های تولیدی و فرهنگی عشایر به مردم استفاده کرد.

پاپی زاده با اشاره به استخدام های جدید در سازمان امور عشایر، گفت: امسال حدود ۳۰ درصد افزایش نیرو داریم و باید با استفاده از این ظرفیت رویکردمان را به سمت کارها و فعالیت های جدید سوق دهیم تا بتوانیم زندگی و معیشت عشایر را متناسب با نیازها و ظرفیت های روز ارتقا دهیم.

  نظرات