معاون سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد: عشایر زودتر از زمان تعیین شده کوچ بهاره را آغاز نکنند

معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران به عشایر کشور تاکید کرد زودتر از زمان تعیین شده، کوچ بهاره خود را آغاز نکنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره امور عشایر استان یزد به نقل از سازمان امور عشایر ایران، نشست ویدئوکنفرانسی کارگروه ملی مدیریت کوچ بهاره عشایر با حضور مسئولین و کارشناسان سازمان امور عشایر و سازمان جنگلها و منابع طبیعی و مدیران امور عشایر استان های زاگرس نشین شامل ایلام، اصفهان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، فارس، لرستان، همدان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان روز سه شنبه  ۱۶ فروردین ماه در سالن کوچ سازمان امور عشایر برگزار شد.

معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران در این نشست بر تداوم برگزاری نشست های هماهنگی مدیریت کوچ عشایر در طول سال برای ساماندهی نظام بهره برداری دام و مرتع تاکید کرد.

مهدی میزبان گفت: اطلاع رسانی وسیعی به عشایر کوچنده برای رعایت تقویم کوچ توسط امور عشایر استانها و شهرستان ها انجام شده و هماهنگی های لازم نیز با منابع طبیعی استانها برای جلوگیری از کوچ زودتر از موعد انجام شده است.

وی با بیان اینکه عشایر نباید زودتر از زمان تعیین شده، کوچ بهاره خود را آغاز کنند، افزود: تمهیدات لازم برای تامین آب شرب و علوفۀ دامی مورد نیاز عشایر در زمان کوچ انجام شده و با مشارکت تشکل های عشایری برخی خدمات مورد نیاز عشایر در دورۀ قشلاق و زمان کوچ داده می شود.

معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه در وضعیت خاص اقلیمی و تداوم خشکسالی ها در مناطق مختلف کشور هستیم، اظهار داشت: متوسط بارندگی در کشور تا ۱۴ فرودین ماه سال جاری نسبت به بلند مدت کاهش داشته و با توجه به افزایش دما، عشایر در اغلب مناطق به ویژه در مناطق قشلاقی از نظر تامین آب شرب و علوفه دامی با مشکلات زیادی مواجه هستند که این موضوع در انجام کوچ زودهنگام آنان به مناطق ییلاقی تأثیرگذار خواهد بود که باید تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود.

  نظرات