مدیرکل امور تعاونی‌های سازمان امور عشایر ایران: امسال ۸۰۰ هزار تن نهاده دامی در مناطق عشایری توزیع شده است

مدیرکل امور تعاونی‌های سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال بیش از ۸۰۰ هزار تن نهاده دامی در مناطق عشایری توزیع شده که تنها تامین کننده ۱۵ درصد نیاز جامعه عشایری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره امور عشایر استان یزد به نقل از سازمان امور عشایر ایران، رضا بیات در چهارمین نشست قرارگاه امنیت غذایی امور عشایر تهران، اظهار داشت: بیشترین فعالیت عشایر در حوزه دامپروری و تولید گوشت قرمز است و بیشترین مشکل این جامعه نیز در تامین نهاده دامی است که تلاش می کنیم با تامین نهاده دامی مورد نیاز آنان موجب رونق تولید در مناطق عشایری شویم.

وی افزود: بخش زیادی از اقلام مورد نیاز عشایر توسط خود آنان تامین می شود و دولت تلاش می کند با کاهش هزینه های تولید از این جامعه تولید کننده حمایت کند.

بیات با اشاره به فعالیت های تولیدی زنان عشایری گفت: در حال حاضر ۴۲۴ صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در سراسر کشور فعالیت می کنند و حدود ۳۰ هزار نفر از زنان عشایری عضو این صندوق‌ها هستند.

مدیرکل امور تعاونی ها و نظام بهره برداری سازمان امور عشایر ایران افزود: این زنان در حوزه های دامپروری، پرورش مرغ بومی و قارچ، تولید گیاهان دارویی، مواد لبنی و تولید صنایع دستی و قالی و قالیچه فعالیت می‌کنند.

وی ابراز داشت: برای حمایت و توانمندسازی این صندوق‌ها تا سقف ۵۰ میلیون تومان تسهیلات اختصاص داده ایم که در یک پروسه چهار ساله پس از تاسیس و با توجه به فعالیت‌های صندوق پرداخت می‌شود.

بیات گفت: توانمندسازی این بخش از طریق توسعه برنامه‌های آموزشی، ترویجی و مشارکتی به منظور ایفای نقش موثرتر زنان عشایری در بخش کشاورزی و صنایع دستی صورت می گیرد.

 

 

  نظرات