خورشید «سیاه چادر» را روشن می‌کند گزارش «ایران» از جایگزینی پنل‌های خورشیدی به جای سوخت فسیلی در مناطق عشایری

مدیرکل بهسازی امور تولید سازمان امور عشایر ایران در گفت‌و‌گو با «ایران» تصریح کرد: توزیع پنل‌های خورشیدی در میان عشایر در راستای عدالت اجتماعی، استفاده از زیرساخت‌های مناسب و بهره‌مندی آنها از برق صورت می‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره امور عشایر استان یزد به نقل از سازمان امور عشایر ایران، روزنامه ایران ـ زهره افشار ـ پنل‌های خورشیدی از سال گذشته در میان عشایر آغاز شده و حالا آنها نیز می‌توانند از نعمت روشنایی در مسیر کوچ برخوردار شوند و با خیال راحت گوشی‌های تلفن همراه خود را به‌عنوان تنها وسیله ارتباطی در مواقع بحرانی شارژ کنند، اما اعتبارات جوابگوی تأمین نیاز کل خانوارهای عشایری نیست. در حال حاضر از۲۵۱ هزار و ۶۰۰ خانوار عشایری کوچ رو تنها ۱۱ هزارخانوار موفق به دریافت پنل خورشیدی شده‌اند.

توزیع پنل‌های خورشیدی در ادامه اجرای طرح جایگزینی سوخت فسیلی به جای چوب و بوته و با هدف سهولت استفاده از انرژی‌های نو در میان عشایر شکل اجرایی به خود گرفته است.

در یکی دو سال اخیر به منظور ترویج فرهنگ استفاده از انرژ‌های نو در میان عشایر اقدام به توزیع رایگان تعدادی آبگرمکن خورشیدی، فانوس خورشیدی و به تعداد انگشت شمار اجاق خورشیدی در میان عشایر شد که به‌دلیل ماهیت زندگی عشایر استقبالی از اجاق‌های خورشیدی صورت نگرفت. در این میان توزیع پنل‌های خورشیدی (سامانه خورشیدی) با پرداخت یارانه ۹۰ درصدی آن از سوی دولت آغاز شده است. اما تأمین تعداد کم پنل‌های خورشیدی موجب شده همه عشایر نتوانند از این پنل‌ها استفاده کنند و زمینه نارضایتی آنها را به‌وجود آورده است.

توزیع ۱۱ هزار پنل خورشیدی میان عشایر
«داریوش نعمت اللهی» مدیرکل بهسازی امور تولید سازمان امور عشایر ایران در گفت‌و‌گو با «ایران» تصریح کرد: توزیع پنل‌های خورشیدی میان عشایر در راستای عدالت اجتماعی، استفاده از زیرساخت‌های مناسب و بهره‌مندی آنها از برق صورت می‌گیرد. ضمن اینکه با توجه به دوردست و صعب العبور بودن اکثر مناطق عشایری و عدم دسترسی به شبکه سراسری برق اجرای این پروژه توجیه پیدا می‌کند. وی در پاسخ به گلایه عشایر در خصوص کم بودن تعداد پنل‌های توزیع شده توضیح داد: به هر جهت توزیع این پنل‌ها با توجه به اعتبارات صورت می‌گیرد و در مرحله کنونی ما اولویت را به عشایری داده‌ایم که نه در مبدأ و نه مقصد از داشتن برق محرو م هستند.

از سوی دیگر شما در نظر بگیرید حتی در جوامع شهری نیز وقتی تسهیلاتی در نظر گرفته می‌شود آیا به همه می‌رسد؟ قاعدتاً خیر و عشایر باید منتظر نوبت خود باشند.

وی تأکید کرد: بحث انرژی‌های نو در جوامع شهری و روستایی دنیا، هر ساله جایگاه خود را وسعت می‌بخشد و خوشبختانه کشور ما نیز از غافله عقب نمانده و ما نیز برای رفاه جامعه عشایری گام‌هایی در این زمینه برداشته‌ایم.

عشایر برای دریافت هر پنل تنها یک میلیون تومان می‌پردازند و این یک میلیون تومان هم به این دلیل گرفته می‌شود که شاید همه ما عادت داشته باشیم از کالایی که کاملاً رایگان است به‌خوبی مراقبت نکنیم.

به گفته وی اندازه این سامانه‌های خورشیدی تقریباً به اندازه «کیس کامپیوتر» است و حمل آن برای عشایر آسان است. هر نوبت شارژ کامل این پنل‌ها نیاز خانواده عشایری را در یک شب جواب می‌دهد. خوشبختانه جغرافیای کشور ما بسیار متنوع است و پنل‌ها مزیت شان این است که حتی در هوای ابری استان‌های شمالی مانند گیلان و مازندران هم جواب می‌دهد.

وی با تأکید براینکه توزیع پنل‌های خورشیدی با همکاری وزارت نیرو صورت می‌گیرد، گفت: واقعیت این است کار اصلی با توانیر است و جا دارد شخصاً به نوبه خودم تشکر کنم.

نعمت‌اللهی گفت: در سال ۹۹ در قالب توافقنامه‌ای با وزارت نیرو قرار شد ۱۴ هزار پنل خورشیدی با اولویت در اختیار عشایر قرار بگیرد که با تأمین ۱۱ هزار پنل این میزان توزیع شده است و تعهد سال ۱۴۰۰ نیز ۶ هزار پنل است که با تأمین آن به مرور در میان عشایر توزیع می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این پنل‌ها قابلیت تأمین برق مورد نیاز تلویزیون عشایر را دارد، گفت: در حال حاضر پنل‌های موجود تنها می‌تواند برق مورد نیاز تلویزیون‌های کوچک را تأمین کند اما بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته درآینده در نظر داریم پنل‌هایی توزیع کنیم تا قابلیت تأمین برق تلویزیون و یک یخچال کوچک را نیز داشته باشد.

وی تعداد خانوار‌های عشایری کوچ رو را ۲۵۱ هزار و ۶۰۰ خانوار اعلام کرد که با احتساب توزیع ۱۱ هزار پنل خورشیدی هنوز بسیاری از عشایر از این تکنولوژی بی‌بهره هستند. گفتنی است عشایر برای ثبت‌نام پنل خورشیدی باید به ادارات امور عشایر مراجعه کنند.

  نظرات