مدیرکل امور تعاونی‌های سازمان امور عشایر ایران: ۲۴۳ تعاونی عشایری در سراسر کشور به عشایر خدمات می دهند

مدیرکل امور تعاونی‌های سازمان امور عشایر ایران گفت: ۲۴۳ شرکت تعاونی در کشور به عشایر خدمات ارائه می دهند که طی چندسال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره امور عشایر استان یزد به نقل از سازمان امور عشایر ایران، رضا بیات در نشست هماهنگی امور تعاونی ها اظهار داشت: یک اتحادیه مرکزی، ۲۱ اتحادیه استانی و ۲۲۱ تشکل و تعاونی شهرستانی در رابطه با عشایر در کشور فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه این تشکل‌ها وظیفه تامین نهاده‌ دامی و خدمات رسانی به عشایر را بر عهده دارند، گفت: یکی از مزایای تشکل‌های عشایری این است که سهام داران آن تماما از جامعه عشایری کشور می باشند.

بیات ابراز داشت: امسال با توجه به شرایط خشکسالی شدیدی که بوجود آمد و حمایت‌های وزارت جهاد کشاورزی و دولت در خصوص تامین نهاده‌های دامی دامداران، توانستیم ۵۰۰ هزار تن نهاده دامی برای عشایر کشور تامین کنیم.

مدیرکل امور تعاونی‌ها و نظام بهره‌برداری سازمان امور عشایر ایران افزود: این میزان نهاده بین تشکل‌ها عشایری استانها و شهرستانها توزیع شد که با توجه به وضعیت خشکسالی کمک شایانی به عشایر برای تامین علوفه دامی شد.

وی تسهیلات پرداخت شده طی چند سال گذشته به تشکل های عشایری را ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این تسهیلات با سود ۴درصد و بازپرداخت پنج ساله از دو محل ماده ۱۰ و ۱۲ و بند ب ماده ۵۲ برای پرواربندی و زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری اختصاص می یابد که یک بخش از این تسهیلات به عشایر و یک بخش دیگر نیز به تشکل‌های عشایری پرداخت شده و یا در دست پرداخت است.

  نظرات