“دامدار کارت” با حضور وزیر جهاد کشاورزی رونمایی شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دامدار کارت تسهیلات ۱۱ درصد ۱۰، ۲۰ و ۵۰ میلیون تومانی برای خرید نهاده دامی دامداران عشایری و روستایی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره امور عشایر استان یزد به نقل از سازمان امور عشایر ایران، مراسم رونمایی از “دامدار کارت” روز شنبه ۲۷ آذر ماه با حضور وزیر جهاد کشاورزی، مدیرعامل بانک کشاورزی و جمعی از مدیران تعاونی های عشایری و روستایی در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه این مراسم اظهار داشت: به دلیل  وقوع خشکسالی، روستائیان و عشایر با کمبود علوفه مواجه شدند که برای تأمین مالی این تولیدکنندگان، “دامدار کارت” طراحی شد.

سیدجواد ساداتی نژاد ادامه داد: یکی از دغدغه‌های دامداران برای تامین علوفه، تامین نقدینگی آن بود و یکی از راه‌ها این بود که شرکت پشتیبانی امور دام به صورت امانی اقدام به تامین نهاده دامی و علوفه می‌کرد اما برخی دامداران علاقه‌مند بودند از طریق نقدینگی علوفه تهیه کنند که برای این منظور “دامدار کارت” را طراحی کردیم.

وی اضافه کرد: این کارت به دامداران برای تامین سرمایه در گردش کمک می‌کند تا بتوانند از طریق آن نهاده‌های دامی مورد نیاز خود را خریداری کنند.

ساداتی نژاد گفت: مبلغ درنظر گرفته شده و سرانه تسهیلات برای هر رأس دام سبک ۳۰۰ هزار تومان و برای دام سنگین ۷۰۰ هزار تومان تعیین شده و در تلاش هستیم میزان اعتبار آن را افزایش دهیم تا بخشی از هزینه‌های دامداران عشایری و روستایی را پوشش دهیم.

 وی افزود: براساس پرونده‌هایی که دامداران دارند، از طریق مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها به بانک معرفی می‌شوند و تسهیلات ۱۰، ۲۰ و ۵۰ میلیون تومانی با سود ۱۱درصد در قالب دامدار کارت به آنان داده می شود و تلاش می‌کنیم با اختصاص یارانه، سود تسهیلات دامدار کارت را به زیر ۱۰درصد کاهش دهیم.

برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت برای حمایت از دامداران

وزیر جهاد کشاورزی به برنامه های کوتاه‌مدت و بلندمدت این وزارتخانه برای حمایت از دامداران اشاره کرد و گفت: خرید حمایتی دام عشایر، اجازه صادرات دام عشایر، ارائه نهاده دامی امانی و ارائه “دامدار کارت” از اقدامات کوتاه‌مدت ما است که در حال انجام است.

ساداتی نژاد اضافه کرد: دو برنامه بلندمدت هم در دست اجرا داریم که نخست می‌خواهیم خوراک دام ارزان با افزایش تولید در اختیار تولیدکنندگان قرار دهیم و دوم تولید قراردادی برای گوشت قرمز را اجرا خواهیم کرد و در این مدل، دامداران با شرکت‌ها و کارخانه‌های بزرگ قرارداد می‌بندند و از طریق آنها حمایت می‌شوند که در افزایش تولید بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

  نظرات